Před více než 2000 lety zakladatel lékařské vědy Hippokrates prohlásil, že všechny nemoci začínají ve střevech. Dnes vědci zjišťují, že bakterie, které se zde usazují, jsou pro organismus prospěšné a celoživotně ovlivňují fyziologické i neurální funkce těla. Tyto přátelské mikroorganismy, tvoří střevní mikrobiotu.
Mikrobiota (nebo také střevní mikrobiom či mikroflóra) každého jedince je jedinečná podobně jako otisk prstu. Střevní mikroflóra se vyvinula ve složité spojení s centrálním nervovým systémem a má zásadní vliv na zbytek těla. Proto se ji také říká „druhý mozek“. Mikrobiota je utvářena stravou a vnějším prostředím, které ji budují v těle matky ještě před narozením dítěte. O tom, jak probiotika a prebiotika fungují, jaký je jejich význam pro matku a dítě, si redakce televize Nova povídala s nutričním specialistou. Rozhovor si můžete přečíst nebo shlédnout níže.
Co jsou to probiotika a prebiotika?
Probiotika jsou prospěšné bakterie. Když se v dostatečném množství dostanou do střeva, vytvářejí příjemné prostředí. Prebiotika jsou nestravitelná vláknina, která ve střevě působí jako potrava pro prospěšné bakterie. V souvislosti s tím je nutno zmínit oligosacharidy mateřského mléka.
Jak probiotika a prebiotika fungují?
Prebiotika a probiotika ovlivňují střevní mikroflóru. O tom se ví už dávno. Kdybychom to měli vzít a říct si, o jaké mase bakterií se bavíme, je jich desetkrát víc než buněk lidského těla. To představuje dva až tři kilogramy váhy.
Kdy se rozhoduje o osídlení střeva?
Děje se tak bezprostředně po narození. Když se dítě narodí přirozenou cestou, k osídlení dochází průchodem porodními cestami. Když se dítě narodí císařským řezem, střevo je osídlováno kožními bakteriemi, což není zrovna to nejlepší. Zásadní význam pak má mateřské mléko. To obsahuje jak probiotické bakterie, tak již zmiňované oligosacharidy. Ty jsou velmi důležité pro střevní mikroflóru miminka. Základním předpokladem pro správné účinky probiotik a prebiotik je to, že se probiotické bakterie dostanou do střeva v dostatečném množství.
Jak probiotika a prebiotika působí?
Probiotika a prebiotika působí komplexně. Prospěšné probiotické bakterie vytěsňují škodlivé bakterie anebo vytvářejí látky, díky kterým škodlivé bakterie hynou. Prebiotika zas například dokážou vytěsnit mezery ve střevní stěně, takže ji zaplní a škodlivé bakterie se nedostanou dovnitř.
Můžou mít probiotika a prebiotika v mateřském mléce vliv na imunitu?
Ano. Uvádí se, že 70 % imunitního systému se nachází ve střevě. Probiotika a prebiotika jsou pro děti zásadní. Děti, které jsou kojeny využívají pro jejich tvorbu unikátní složení mateřského mléka. Ale co děti, které nemůžou být krmeny mateřským mlékem třeba ze zdravotního důvodu maminky?I nekojené děti by měly mít vyváženou a fyziologicky správnou mikroflóru na bázi bifidobakterií laktobacilů. Výrobci umělé kojenecké výživy se snaží, aby formule napodobovala fyziologické vlastnosti mateřského mléka. Trendem posledních 20 let je přidávání prebiotik i probiotik, přičemž současný biotechnologický pokrok umožňuje přidávání i struktur oligosacharidů mateřského mléka, které jsme do nedávné doby vůbec neuměli vyrobit.
Jaký je Váš názor na prenatální a postnatální suplementy?
Výživa ženy musí být pestrá a vyvážená. Podpořena zdravým životním stylem. Existují období, kdy se žena na těhotenství připravuje, je těhotná nebo kojí. Těmto obdobím je potřeba věnovat zvláštní pozornost, protože během této doby má žena proměnlivé nároky. Její výživa může být podpořena doplňkem stravy, třeba ve formě vitaminů nebo minerálů. V období před těhotenstvím potřebuje žena získat zásoby, aby je mohla odevzdávat dítěti. V těhotenství zas živí dva – sebe a dítě. Pro tato období jsou vhodné prenatální suplementy obohacené železem, hořčíkem, kyselinou listovou, vitaminem D, zinkem a selenem. Postnatální suplementy jsou určeny pro období kojení, kdy žena potřebuje doplnit živiny, které vydává na tvorbu mateřského mléka.